"aklın ışığı kalbin nuru"

Teknoloji Çağında E-beveyn Olmak

Sevgili veliler; son yıllarda teknoloji hayatımızın en önemli parçası haline geldi. Televizyon, bilgisayar, akıllı cep telefonları ve internet bir yandan hayatımızı kolaylaştırırken bir yandan da sosyal hayatımızı elimizden alarak insani ilişkilerimizi yok etmeye başladı. Eskiden sadece televizyon ile sınırlı olan hayatımız artık akıllı telefon, dizüstü bilgisayar, tablet ve oyun konsolları ile çevrilmiş durumda. Hayatımızdan artık teknolojiyi tamamen çıkartmak mümkün değil; ancak bilinçli ve verimli kullanarak teknolojinin olumsuz etkilerini azaltabilir, verimli hale getirebiliriz.

 

Bu bültende bilinçli teknoloji kullanımı, internet ve sosyal medyanın oluşturduğu riskler, teknoloji bağımlılığı, çocuklarımızın teknolojiyi sağlıklı ve verimli kullanımı konusunda sizlere önerdiğimiz fikirlerimizi bulabilirsiniz.

 

Dijital Ayak İzi

 

İnternette paylaşılan her türlü mesajın, gönderinin kaydedildiğini bilmek ve paylaşım yaparken dikkatli olmak gerekir. Çocuklarımıza, paylaşılan resimlerin farklı amaçlarla kullanılabileceğini anlatmak gelecekte karşılarına çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçebilmektedir. Özellikle yapay zekanın yaygınlaşmasıyla internette dolaşabilecek bir resmin farklı yerlerde ve farklı amaçlarla kullanılabileceğini bilmemiz gerekir.

 

Olası Tehditler

 

Kişisel bilgilerin paylaşılmaması gerektiğini anlatmak, siber suçlar kapsamına girecek her türlü etkinlikten uzak durulmasını sağlamak, karşılarına çıkabilecek olumsuzluklara karşı çocuklarımızın yanlarında olduğumuzu hissettirmek oldukça önemlidir. Çocuklarımızı teknolojiyle baş başa bırakarak evimizin yakınından bile geçmesini istemediğimiz olumsuz kişileri aslında evimizin içine kadar almış oluyoruz. Teknolojiyle yalnız başlarına kaldıklarında maruz kaldıkları görsel ve videolar çocukların bilinçaltında inanılmaz yaralar açabilmektedir. Bu da ilerleyen yaşlarda sonu alınamaz olumsuzluklara dönüşebilmektedir.

 

Ödül ve Ceza Olarak Teknoloji

 

Çocuğun olumlu bir davranışı sonucunda ödül olarak verilen telefon veya diğer teknolojik aletler ya da herhangi bir olumsuzluk karşısında ceza olarak verilen kısıtlama, kullanılan teknolojik aletin cazibesini daha da artırmaktadır. Bazen ‘çocuk sessizce bir kenarda otursun ben de kafa dinleyeyim’ düşüncesiyle çocuklara verdiğimiz telefon, tablet, bilgisayar vb. teknolojik aletler aslında teknoloji bağımlılığının adımlarını attığımız zaman dilimleri haline geliyor. Alışkanlıklar yavaş yavaş oluşmaya başlıyor ve sonuç olarak çocuk bağımlı bir birey haline geliyor.

 

Model Olmak

 

Çocuklarımızın en etkili şekilde model alma yoluyla öğrendiklerinin bilincinde olarak, teknolojik aletleri (telefon, bilgisayar, televizyon, tablet gibi) amacına uygun ve sınırlı kullanarak örnek olmak, davranışın içselleştirilmesini sağlayabilir. Birlikte geçirilen vakitlerde, telefon gibi ilgiyi azaltacak her türlü etkenden uzak durmak çocuklarımıza doğru örnek olmamızı kolaylaştırır.

 

Cep Telefonu Kullanımı

 

Kullanılan telefonlar, bilgisayarlarla aynı özellikleri barındırmakta hatta daha kolay taşınabildiği için kolaylık da sağlamaktadır. Akıllı telefon ile çocuklar oyun oynayabilmekte, tanımadıkları insanlarla etkileşim kurabilmekte, tanıdıkları ile kurdukları etkileşimin neticesinde ise bazen sınır tanımayarak siber tehdide maruz kalabilmektedir.

 

Dikkat Edelim

 

Çocuğunuzun telefonunda kullandığı uygulamaları takip etmek, özelliklerini bilmek ve sınırlar koymak gerekir. Sınırsız sunulan her türlü etken, olumsuzluklara çıkan davetiye anlamı taşımaktadır.

 

Kural Koyalım

 

Çocuğunuzla birlikte cep telefonunun nerelerde ve ne kadar süreyle kullanılacağı konusunda kurallar belirleyin. Neler paylaşabileceklerini, paylaşmaması gerekenleri konuşun; olumsuz videolar ve fotoğraflar paylaşmanın doğurabileceği sonuçları düşünmeyi öğretin. WhatsApp gruplarındaki yazışmaları kontrol edin. Telefonun başında geçirilen saatler çocuğunuzun akranlarıyla yüz yüze etkileşim kurmasına engel olur. Bu durumun önüne geçebilmek için çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeye özen gösterip telefonu sadece gerekli durumlarda kullanması gerektiğini belirtin. Amacına uygun kullandığımızda, internet, televizyon, bilgisayar hayatımızı kolaylaştırır. Hayatımızı zorlaştıran, amacına uygun olmayan, kontrolsüz ve sınırsız kullanımdır.

 

Çocuklarımızı teknolojinin zararlı etkilerinden koruyalım.

 

Ortaokul Rehberlik Servisi